Kojení a nemoc

25.12.2023
Jak je to s kojením při nemoci?

KOJENÍ PŘI NEMOCI MATKY
💊Pokračujte v kojení podle potřeby dítěte  
👉Infekční onemocnění matky není důvodem k přerušení kojení.
👉Přerušení kojení vede často k předčasnému ukončení kojení. 
👉Kojením během nemoci předává žena dítěti důležité protilátky. Dítě je pak lépe chraněno - nemoc u něj buď nepropukne nebo má lehký průběh, snižuje se např. pravděpodobnost použití antibiotik nebo antivirotik. 

💊I kojící žena se může léčit
👉Drtivá většina léků je s kojením slučitelná (navzdory tvrzení v příbalových letácích - výrobci se chrání; dnes se dá slučitelnost s kojením u většiny léků ověřit) 
👉Většina léků se nedostane do mateřského mléka vůbec a nebo jen ve stopovém množství, které miminko neovlivní. 
👉Např. léky obsahující ibuprofen nebo paracetamol může kojící žena užívat v běžném dávkování a nemusí kojení nijak časovat nebo omezovat.
👉Přerušení kojení nese pro dítě a ženu zpravidla vyšší rizika než užívání léků při kojení.

💊Teplota a bezpečnost mateřského mléka
 👉 Ani při vysoké horečce se s mateřským mlékem nic nestane. 
👉 Při horečce není potřeba mateřské mléko odstříkávat a vylévat.
👉Mateřské mléko se dál tvoří miminku na míru. 👉Navíc kojení při nemoci uklidňuje nejen dítě, ale i matku.

KOJENÍ PŘI NEMOCI DÍTĚTE
👉Nemocné dítě potřebuje kojení ještě víc, než když je zdravé.
👉Kontakt kůže na kůži dokáže srazit teplotu až o 2 stupně.
👉Nemocné děti často odmítají jakoukoliv stravu, taky proto je pro ně kojení v této situaci důležité - je pro ně v nemoci jediným zdrojem výživy a tekutin.
👉Kojení, nejen během nemoci, snižuje u dětí míru stresu, tiší bolest, uklidňuje, uspává, snižuje míru pláče
👉Nosítko/šátek - pokud má miminko ucpaný nos, často se mu špatně u kojení v leže dýchá. A když nepomůže polštář pod hlavu, odsátí hlenů před kojením, tak pomůže kojení v nosítku nebo v šátku. 
👉Časté kojení - nemocné děti většinou chtějí být u prsa skoro non-stop. Časté kojení po troškách je pro ně důležité pro překonání nemoci. 

💊Odmítání kojení
👉Někdy ale děti naopak kojení přijmou jen v polospánku nebo hned po probuzení, a to většinou, když je bolí polykání nebo se jim špatně pije s ucpaným nosem. 
👉U ucpaného nosu může pomoct viz výše. U bolavého krku či aftů vychytávat polospánky, probouzení ke kojení, zvážit léky na bolest a kojení dál nabízet. Zkoušet kojit při houpání na gym balonu nebo v šátku/nosítku. Když se miminko nepřisává, tak prsa odstříkat. Nejde o signál k odstavu miminka.
👉Průjem a blinkání miminka - ani tady se nedoporučuje přerušit kojení. Více v mém příspěvku https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=176018721889492&id=100084440952625

Hodně zdraví😊🍀
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky